Тур Прованса-2019. Этап 2

0

Тур Прованса-2019. Этап 2
 

Istres — La Ciotat, 191,6 км

 

 

1

 

Eduard Prades (Spa) Movistar Team

 

4:50:15

 

 

2

 

Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale

 

 

 

 

3

 

Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team

 

 

 

 

4

 

Simon Clarke (Aus) EF Education First

 

 

 

 

5

 

Edward Dunbar (Irl) Team Sky

 

 

 

 

6

 

Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie

 

 

 

 

7

 

Thibaut Pinot (Fra) Groupama-FDJ

 

 

 

 

8

 

David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ

 

 

 

 

9

 

Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ

 

 

 

 

10

 

Philippe Gilbert (Bel) Deceuninck-QuickStep

 

0:00:16

 

 

11

 

Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale

 

 

 

 

12

 

Anthony Perez (Fra) Cofidis, Solutions Credits

 

0:00:26

 

 

13

 

Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence KTM

 

 

 

 

14

 

Jimmy Janssens (Bel) Corendon-Circus

 

 

 

 

15

 

Guillaume Martin (Fra) Wanty-Gobert

 

 

 

 

16

 

Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel

 

 

 

 

17

 

Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ

 

 

 

 

18

 

Luis Mas Bonet (Spa) Movistar Team

 

0:00:42

 

 

19

 

Pierre Luc Perichon (Fra) Cofidis, Solutions Credits

 

 

 

 

20

 

Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale

 

 

 

 

21

 

Pieter Serry (Bel) Deceuninck-QuickStep

 

 

 

 

22

 

Jonathan Hivert (Fra) Direct Energie

 

 

 

 

23

 

Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team

 

 

 

 

24

 

Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy

 

 

 

 

25

 

Anthony Delaplace (Fra) Arkéa Samsic

 

 

 

 

26

 

Fausto Masnada (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec

 

 

 

 

27

 

Pierre Rolland (Fra) Vital Concept-B&B Hotel

 

 

 

 

28

 

Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo

 

 

 

 

29

 

Nicolas Roche (Irl) Team Sunweb

 

 

 

 

30

 

Chad Haga (Usa) Team Sunweb

 

 

 

 

31

 

Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team

 

 

 

 

32

 

Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo

 

0:01:09

 

 

33

 

Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale

 

 

 

 

34

 

Kevin Le Cunff (Fra) St Michel-Auber 93

 

 

 

 

35

 

Maxime Bouet (Fra) Arkéa Samsic

 

 

 

 

36

 

Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM

 

 

 

 

37

 

Warren Barguil (Fra) Arkéa Samsic

 

 

 

 

38

 

Michael Storer (Aus) Team Sunweb

 

 

 

 

39

 

Hugh John Carthy (Gbr) EF Education First

 

 

 

 

40

 

Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep

 

0:01:27

 

 

41

 

Owain Doull (Gbr) Team Sky

 

 

 

 

42

 

Filippo Ganna (Ita) Team Sky

 

 

 

 

43

 

Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits

 

 

 

 

44

 

Jérémy Maison (Fra) Arkéa Samsic

 

 

 

 

45

 

Tim Declercq (Bel) Deceuninck-QuickStep

 

 

 

 

46

 

Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb

 

 

 

 

47

 

Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits

 

 

 

 

48

 

Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team

 

 

 

 

49

 

Amael Moinard (Fra) Arkéa Samsic

 

 

 

 

50

 

Xandro Meurisse (Bel) Wanty-Gobert

 

0:01:40

 

 

51

 

August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy

 

0:02:12

 

 

52

 

Jimmy Turgis (Fra) Vital Concept-B&B Hotel

 

 

 

 

53

 

Odd Christian Eiking (Nor) Wanty-Gobert

 

 

 

 

54

 

Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First

 

0:02:21

 

 

55

 

Johannes Schinnagel (Ger) Maloja Pushbikers

 

 

 

 

56

 

Matteo Spreafico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec

 

 

 

 

57

 

Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo

 

 

 

 

58

 

Romain Seigle (Fra) Groupama-FDJ

 

 

 

 

59

 

Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team

 

 

 

 

60

 

Diego Rosa (Ita) Team Sky

 

 

 

 

61

 

Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First

 

 

 

 

62

 

Thibault Ferasse (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole

 

 

 

 

63

 

Imanol Erviti (Spa) Movistar Team

 

 

 

 

64

 

Joe Dombrowski (Usa) EF Education First

 

 

 

 

65

 

Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale

 

 

 

 

66

 

Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team

 

 

 

 

67

 

Julien Antomarchi (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole

 

 

 

 

68

 

Camille Thominet (Fra) St Michel-Auber 93

 

 

 

 

69

 

Guy Niv (Isr) Israel Cycling Academy

 

 

 

 

70

 

Yoann Paillot (Fra) St Michel-Auber 93

 

0:02:39

 

 

71

 

Lukas Schlemmer (Aut) Maloja Pushbikers

 

 

 

 

72

 

Viesturs Luksevics (Lat) Amore & Vita-Prodir

 

0:03:38

 

 

73

 

Stijn Devolder (Bel) Corendon-Circus

 

 

 

 

74

 

Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team

 

 

 

 

75

 

Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy

 

 

 

 

76

 

Otto Vergaerde (Bel) Corendon-Circus

 

 

 

 

77

 

Felix Ritzinger (Aut) Maloja Pushbikers

 

0:04:37

 

 

78

 

Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93

 

0:04:45

 

 

79

 

Loic Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits

 

0:05:21

 

 

80

 

Florian Senechal (Fra) Deceuninck-QuickStep

 

 

 

 

81

 

Damien Touze (Fra) Cofidis, Solutions Credits

 

 

 

 

82

 

Pierre Idjouadiene (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole

 

 

 

 

83

 

Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli-Sidermec

 

 

 

 

84

 

Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ

 

 

 

 

85

 

Dorian Godon (Fra) AG2R La Mondiale

 

 

 

 

86

 

Pierre Gouault (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole

 

 

 

 

87

 

Danilo Celano (Ita) Amore & Vita-Prodir

 

 

 

 

88

 

Jonas Rickaert (Bel) Corendon-Circus

 

 

 

 

89

 

Yves Lampaert (Bel) Deceuninck-QuickStep

 

 

 

 

90

 

Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence KTM

 

 

 

 

91

 

Marcel Meisen (Ger) Corendon-Circus

 

 

 

 

92

 

John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo

 

 

 

 

93

 

Fabien Schmidt (Fra) Delko Marseille Provence KTM

 

 

 

 

94

 

Rémy Rochas (Fra) Delko Marseille Provence KTM

 

 

 

 

95

 

Frederik Backaert (Bel) Wanty-Gobert

 

 

 

 

96

 

Alo Jakin (Est) St Michel-Auber 93

 

 

 

 

97

 

Anthony Maldonado (Fra) St Michel-Auber 93

 

 

 

 

98

 

Mattia Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec

 

 

 

 

99

 

Kasper Asgreen (Den) Deceuninck-QuickStep

 

 

 

 

100

 

Johannes Fröhlinger (Ger) Team Sunweb

 

 

 

 

101

 

Wesley Kreder (Ned) Wanty-Gobert

 

 

 

 

102

 

Moreno Hofland (Ned) EF Education First

 

 

 

 

103

 

Jerome Cousin (Fra) Direct Energie

 

 

 

 

104

 

Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Gobert

 

 

 

 

105

 

Zakkari Dempster (Aus) Israel Cycling Academy

 

 

 

 

106

 

Daniel Auer (Aut) Maloja Pushbikers

 

0:06:36

 

 

107

 

Bram Welten (Ned) Arkéa Samsic

 

0:09:02

 

 

108

 

Julius van den Berg (Ned) EF Education First

 

 

 

 

109

 

Simon Sellier (Fra) Direct Energie

 

 

 

 

110

 

Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie

 

 

 

 

111

 

Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo

 

 

 

 

112

 

Anthony Turgis (Fra) Direct Energie

 

 

 

 

113

 

Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits

 

 

 

 

114

 

Joeri Stallaert (Bel) Corendon-Circus

 

 

 

 

115

 

Yohann Gene (Fra) Direct Energie

 

 

 

 

116

 

Alan Riou (Fra) Arkéa Samsic

 

 

 

 

117

 

Christophe Masson (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole

 

 

 

 

118

 

Benjamin Thomas (Fra) Groupama-FDJ

 

 

 

 

119

 

Ramunas Navardauskas (Ltu) Delko Marseille Provence KTM

 

 

 

 

120

 

Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team

 

 

 

 

121

 

Yoann Bagot (Fra) Vital Concept-B&B Hotel

 

0:09:55

 

 

122

 

Arthur Vichot (Fra) Vital Concept-B&B Hotel

 

 

 

 

123

 

Maxime Cam (Fra) Vital Concept-B&B Hotel

 

0:10:29

 

 

124

 

Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Sunweb

 

0:10:49

 

 

125

 

Maximilian Walscheid (Ger) Team Sunweb

 

 

 

 

126

 

Romain Feillu (Fra) St Michel-Auber 93

 

 

 

 

127

 

Daniele Bennati (Ita) Movistar Team

 

 

 

 

128

 

Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale

 

 

 

 

129

 

Adrien Garel (Fra) Vital Concept-B&B Hotel

 

0:11:43

 

 

130

 

Dries De Bondt (Bel) Corendon-Circus

 

0:12:57

 

 

131

 

Maxence Moncassin (Fra) Amore & Vita-Prodir

 

0:13:05

 

 

132

 

Iltjan Nika (Alb) Amore & Vita-Prodir

 

 

 

 

133

 

Ben Swift (Gbr) Team Sky

 

0:13:41

 

 

134

 

Ludwig De Winter (Bel) Wanty-Gobert

 

0:14:25

 

 

135

 

Leonardo Basso (Ita) Team Sky

 

0:15:07

 

 

136

 

Christopher Lawless (Gbr) Team Sky

 

0:15:32

 

 

137

 

Alex Frame (Nzl) Trek-Segafredo

 

 

 

 

138

 

Stefan Kolb (Aut) Maloja Pushbikers

 

 

 

 

139

 

Matthias Brändle (Aut) Israel Cycling Academy

 

 

 

 

140

 

Jonas Gregaard Wilsly (Den) Astana Pro Team

 

 

 

 

141

 

Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo

 

 

 

 

142

 

Jan-André Freuler (Swi) Amore & Vita-Prodir

 

0:18:06

 

 

143

 

Jodok Salzmann (Aut) Maloja Pushbikers

 

0:18:23

 

 

144

 

Mattia Viel (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec

 

0:21:13

 

 

145

 

Leonardo Fedrigo (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec

 

 

 

 

146

 

Eriks Toms Gavars (Lat) Amore & Vita-Prodir

 

 

 

 

147

 

Valentin Götzinger (Aut) Maloja Pushbikers

 

 

 

 

148

 

Rudy Barbier (Fra) Israel Cycling Academy

 

0:22:13

 

 

149

 

Pierre Barbier (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole

 

0:24:33

 

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here