Тур Колумбии-2019. Этап 1

0

Тур Колумбии-2019. Этап 1
 

Генеральная классификация после 1 этапа:

 

 

1

 

Rigoberto Uran (Col) EF Education First

 

0:15:05

 

 

2

 

Daniel Martinez (Col) EF Education First

 

 

 

 

3

 

Lawson Craddock (Usa) EF Education First

 

 

 

 

4

 

Taylor Phinney (Usa) EF Education First

 

 

 

 

5

 

Bob Jungels (Lux) Deceuninck-QuickStep

 

0:00:08

 

 

6

 

Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck-QuickStep

 

 

 

 

7

 

Maximiliano Richeze (Arg) Deceuninck-QuickStep

 

 

 

 

8

 

Alvaro Hodeg (Col) Deceuninck-QuickStep

 

 

 

 

9

 

Jonnathan Narvaez (Ecu) Team Sky

 

0:00:10

 

 

10

 

Ivan Sosa (Col) Team Sky

 

 

 

 

11

 

Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky

 

 

 

 

12

 

Sebastian Henao (Col) Team Sky

 

 

 

 

13

 

Egan Bernal (Col) Team Sky

 

 

 

 

14

 

Chris Froome (Gbr) Team Sky

 

 

 

 

15

 

Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team

 

0:00:22

 

 

16

 

Hernando Bohorquez (Col) Astana Pro Team

 

 

 

 

17

 

Rodrigo Contreras (Col) Astana Pro Team

 

 

 

 

18

 

Davide Villella (Ita) Astana Pro Team

 

 

 

 

19

 

Sergio Henao (Col) UAE Team Emirates

 

0:00:35

 

 

20

 

Cristian Camilo Muñoz Lancheros (Col) UAE Team Emirates

 

 

 

 

21

 

Tom Bohli (Swi) UAE Team Emirates

 

 

 

 

22

 

Juan Sebastian Molano (Col) UAE Team Emirates

 

 

 

 

23

 

Oscar Miguel Sevilla Rivera (Spa) Medellin

 

0:00:40

 

 

24

 

Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Medellin

 

 

 

 

25

 

Edward Alexander Beltran Suarez (Col) Medellin

 

 

 

 

26

 

Harold Alfonso Tejada Canacue (Col) Medellin

 

 

 

 

27

 

Nairo Quintana (Col) Movistar Team

 

0:00:44

 

 

28

 

Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team

 

 

 

 

29

 

Winner Anacona (Col) Movistar Team

 

 

 

 

30

 

Marc Soler (Spa) Movistar Team

 

 

 

 

31

 

Iljo Keisse (Bel) Deceuninck-QuickStep

 

0:00:46

 

 

32

 

Angel Alexander Gil Sanchez (Col) EPM

 

0:00:52

 

 

33

 

Edwin Andres Carvajal Jaramillo (Col) EPM

 

 

 

 

34

 

Jairo Alonso Cano Salas (Col) EPM

 

 

 

 

35

 

Fredy Emir Montaña Cadena (Col) EPM

 

 

 

 

36

 

Jaime Alberto Castañeda Ortega (Col) EPM

 

 

 

 

37

 

Janier Alexis Acevedo Calle (Col) EPM

 

 

 

 

38

 

Eduardo Estrada Celis (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman

 

0:00:53

 

 

39

 

Oscar Adalberto Quiroz Ayala (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman

 

 

 

 

40

 

Johnatan Cañaveral Vargas (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman

 

 

 

 

41

 

William David Muñoz Perez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman

 

 

 

 

42

 

Aristobulo Cala Cala (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman

 

 

 

 

43

 

Brayan Hernandez Gomez (Col) Coldeportes Bicicletas Strongman

 

 

 

 

44

 

Aldemar Reyes Ortega (Col) Manzana Postobon

 

0:00:54

 

 

45

 

Diego Antonio Ochoa Camargo (Col) Manzana Postobon

 

 

 

 

46

 

Jhojan Orlando Garcia Sosa (Col) Manzana Postobon

 

 

 

 

47

 

Wilmar Andres Paredes Zapata (Col) Manzana Postobon

 

 

 

 

48

 

Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team

 

0:00:56

 

 

49

 

Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane

 

0:01:01

 

 

50

 

Ruben Dario Acosta Ospina (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane

 

 

 

 

51

 

Masakazu Ito (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane

 

 

 

 

52

 

Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane

 

 

 

 

53

 

Hideto Nakane (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane

 

 

 

 

54

 

Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team

 

0:01:03

 

 

55

 

Miguel Angel Chavez Rubiano (Col) Coldeportes Zenu

 

 

 

 

56

 

Julio Alexis Camacho Bernal (Col) Coldeportes Zenu

 

 

 

 

57

 

German Enrique Chaves Torres (Col) Coldeportes Zenu

 

 

 

 

58

 

Juan Diego Alba Bolivar (Col) Coldeportes Zenu

 

 

 

 

59

 

Alex Norberto Cano Ardila (Col) Coldeportes Zenu

 

 

 

 

60

 

Brayan Stiven Ramirez Chacon (Col) Coldeportes Zenu

 

 

 

 

61

 

Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) GW Shimano

 

 

 

 

62

 

Heiner Rodrigo Parra Bustamante (Col) GW Shimano

 

 

 

 

63

 

Juan Pablo Suarez Suarez (Col) GW Shimano

 

 

 

 

64

 

Luis Felipe Laverde Jimenez (Col) GW Shimano

 

 

 

 

65

 

Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy

 

0:01:05

 

 

66

 

Edwin Avila (Col) Israel Cycling Academy

 

 

 

 

67

 

Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy

 

 

 

 

68

 

Matteo Badilatti (Swi) Israel Cycling Academy

 

 

 

 

69

 

Clément Carisey (Fra) Israel Cycling Academy

 

 

 

 

70

 

Brayan Stiven Sanchez Vergara (Col) Orgullo Paisa

 

 

 

 

71

 

Didier Alonso Chaparro Lopez (Col) Orgullo Paisa

 

 

 

 

72

 

Dany Alberto Osorio Calle (Col) Orgullo Paisa

 

 

 

 

73

 

Jose Tito Hernandez Jaramillo (Col) Orgullo Paisa

 

 

 

 

74

 

Edison Muñoz Lopez (Col) Orgullo Paisa

 

 

 

 

75

 

Rafael Anibal Montiel Cuello (Col) Orgullo Paisa

 

 

 

 

76

 

Jorge Arcas (Spa) Movistar Team

 

0:01:10

 

 

77

 

Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF

 

 

 

 

78

 

Enrico Barbin (Ita) Bardiani CSF

 

 

 

 

79

 

Marco Maronese (Ita) Bardiani CSF

 

 

 

 

80

 

Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF

 

 

 

 

81

 

Dayer Quintana (Col) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM

 

 

 

 

82

 

Liam Bertazzo (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM

 

 

 

 

83

 

Luca Pacioni (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM

 

 

 

 

84

 

Sebastian Schönberger (Aut) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM

 

 

 

 

85

 

Jose Nicolas Castro Laverde (Col) GW Shimano

 

0:01:11

 

 

86

 

Walter Alejandro Vargas Alzate (Col) Medellin

 

0:01:12

 

 

87

 

Alvaro Duarte (Col) Colombia

 

0:01:13

 

 

88

 

Marvin Angarita (Col) Colombia

 

 

 

 

89

 

Juan Arango (Col) Colombia

 

 

 

 

90

 

Einer Rubio (Col) Colombia

 

 

 

 

91

 

Sebastian Alexander Castaño Muñoz (Col) Colombia

 

 

 

 

92

 

Javier Ignacio Montoya Montoya (Col) Colombia

 

 

 

 

93

 

Karel Vacek (Cze) Hagens Berman Axeon

 

0:01:15

 

 

94

 

João Almeida (Por) Hagens Berman Axeon

 

 

 

 

95

 

Cole Davis (Usa) Hagens Berman Axeon

 

 

 

 

96

 

Jonathan Brown (Usa) Hagens Berman Axeon

 

 

 

 

97

 

Sean Quinn (Usa) Hagens Berman Axeon

 

 

 

 

98

 

Simon Pellaud (Swi) IAM Excelsior

 

 

 

 

99

 

Dylan Page (Swi) IAM Excelsior

 

 

 

 

100

 

Samuele Zoccarato (Ita) IAM Excelsior

 

 

 

 

101

 

Joab Schneiter (Swi) IAM Excelsior

 

 

 

 

102

 

Francesco Lamon (Ita) Italy

 

0:01:16

 

 

103

 

Dario Puccioni (Ita) Italy

 

 

 

 

104

 

Davide Baldaccini (Ita) Italy

 

 

 

 

105

 

Davide Plebani (Ita) Italy

 

 

 

 

106

 

Michele Scartezzini (Ita) Italy

 

 

 

 

107

 

Attilio Viviani (Ita) Italy

 

 

 

 

108

 

Cade Bickmore (Usa) Aevolo

 

0:01:18

 

 

109

 

Riley Sheehan (Usa) Aevolo

 

 

 

 

110

 

Alex Hoehn (Usa) Aevolo

 

 

 

 

111

 

Luis Villalobos (Mex) Aevolo

 

 

 

 

112

 

Fernando Islas (Mex) Aevolo

 

 

 

 

113

 

Gabriel Francisco Rojas Campos (Crc) Aevolo

 

 

 

 

114

 

Bayron Guama (Ecu) Ecuador

 

0:01:21

 

 

115

 

Jefferson Cepeda (Ecu) Ecuador

 

 

 

 

116

 

Esteban Villarreal (Ecu) Ecuador

 

 

 

 

117

 

Jorge Montenegro (Ecu) Ecuador

 

 

 

 

118

 

Carlos Quishpe (Ecu) Ecuador

 

 

 

 

119

 

Cristian Pita (Ecu) Ecuador

 

 

 

 

120

 

Jorge Camilo Castiblanco Cubides (Col) Team Illuminate

 

0:01:24

 

 

121

 

Felix Alejandro Baron Castillo (Col) Team Illuminate

 

 

 

 

122

 

Cameron Piper (Usa) Team Illuminate Continental

 

 

 

 

123

 

Rodolfo Andres Torres (Col) Team Illuminate

 

 

 

 

124

 

Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane

 

0:01:25

 

 

125

 

Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec

 

0:01:26

 

 

126

 

Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec

 

 

 

 

127

 

Kevin Rivera Serrano (Crc) Androni Giocattoli-Sidermec

 

 

 

 

128

 

Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec

 

 

 

 

129

 

Matteo Pelucchi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec

 

 

 

 

130

 

Jóni Brandão (Por) Efapel

 

0:01:31

 

 

131

 

Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Efapel

 

 

 

 

132

 

Bruno Silva (Por) Efapel

 

 

 

 

133

 

Rafael Jorge Magalhães Silva (Por) Efapel

 

 

 

 

134

 

Marcos Jurado Rodriguez (Spa) Efapel

 

 

 

 

135

 

Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team

 

0:01:35

 

 

136

 

Steven Manuel Cuesta Zamora (Col) Deprisa Team

 

0:01:36

 

 

137

 

Sebastian Orlando Caro Monroy (Col) Deprisa Team

 

 

 

 

138

 

Heimarhanz Ariza Jaramillo (Col) Deprisa Team

 

 

 

 

139

 

Albeiro Rabon Vela (Col) Deprisa Team

 

 

 

 

140

 

Wilmar Jahir Perez Muñoz (Col) Deprisa Team

 

 

 

 

141

 

Basilio Ramos (Bol) Deprisa Team

 

0:01:41

 

 

142

 

Nathan Brown (Usa) EF Education First

 

0:01:45

 

 

143

 

Alex Howes (Usa) EF Education First

 

 

 

 

144

 

Michael Bresciani (Ita) Bardiani CSF

 

0:01:46

 

 

145

 

Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Manzana Postobon

 

0:01:53

 

 

146

 

Norberto Wilches (Col) Betplay Cycling Team

 

0:01:58

 

 

147

 

Nicolas Garcia (Col) Betplay Cycling Team

 

 

 

 

148

 

Diego Ruiz (Col) Betplay Cycling Team

 

 

 

 

149

 

Elkin Palmar (Col) Betplay Cycling Team

 

 

 

 

150

 

Didier Sastoque (Col) Betplay Cycling Team

 

 

 

 

151

 

Cristian Torres (Col) Betplay Cycling Team

 

 

 

 

152

 

Martin Laas (Est) Team Illuminate Continental

 

0:02:05

 

 

153

 

Etienne van Empel (Ned) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM

 

0:02:06

 

 

154

 

Antoine Debons (Swi) IAM Excelsior

 

0:02:07

 

 

155

 

Fernando Gaviria (Col) UAE Team Emirates

 

0:02:08

 

 

156

 

Weimar Alfonso Roldan Ortiz (Col) Medellin

 

0:02:09

 

 

157

 

Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates

 

0:02:10

 

 

158

 

Anthony Rappo (Swi) IAM Excelsior

 

0:02:19

 

 

159

 

Petr Vakoc (Cze) Deceuninck-QuickStep

 

0:02:22

 

 

160

 

Sérgio Paulinho (Por) Efapel

 

0:02:24

 

 

161

 

Daniel Alexander Jaramillo Diez (Col) Manzana Postobon

 

0:02:37

 

 

162

 

Edward Anderson (Usa) Hagens Berman Axeon

 

0:02:48

 

 

163

 

Carlos Eduardo Alzate Escobar (Col) GW Shimano

 

0:02:56

 

 

164

 

Andrea Guardini (Ita) Bardiani CSF

 

0:03:04

 

 

165

 

Steven Kalf (Est) Team Illuminate Continental

 

0:03:44

 

 

166

 

Lorenzo Fortunato (Ita) Neri Sottoli–Selle Italia–KTM

 

0:03:45

 

 

167

 

Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy

 

0:04:46

 

 

168

 

Julian Cardona Tabares (Col) Androni Giocattoli-Sidermec

 

0:05:39

 

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here